Svatební zvyky


Každý už v životě navštívil nějakou svatbu, nebo dokonce měl to štěstí prožít vlastní. Některé se pro nás staly nezapomenutelnými a některé byly přímo za trest a člověk to vydržel jen s ohledem na ženicha a nevěstu. Aby se vaše svatba stala nezapomenutelnou jak pro Vás, tak i pro ostatní svatebčany, je důležité se nějakým způsobem odlišit od ostatních svateb a naopak pobavit hosty v podobě tradičních svatebních her a zvyků. Určitě se hodí pár malých postřehů, jak na to.

Pohodlné svatební šaty

Svatební den plný tradic

Říká se, že by na sobě měla mít nevěsta tří věci, něco modrého, něco nového a něco vypůjčeného, každý tento zvyk pojme po svém, každý z nás má v rodině nějakou maličkost v podobě starožitné broži po babičce, vyšívaného kapesníčku po tetičce nebo třeba nějakou ozdobu do vlasů, pokud budete mít uzavřené boty, můžete taktně zakrýt modře nalakované nehty na nohou, a tak alespoň jednu z těchto tradic mít vyřešenou.

Svatební pověry

Každý už někdy slyšel pověru, že když o svatebním dni prší, manželství bude šťastné a jelikož stále neumíme poručit větru, dešti je milou tradicí házet na cestu ženichovi a nevěstě okvětní lístky nebo rýži, osobně spíš doporučuji ty okvětní lístky, jelikož pokud budete házet rýži, je možné že to ptactvo vezme jako výzvu a snesou se na svatebčany, což by bylo nemilé. Okvětní lístky nebo rýže má zajistit hojnost plodnost tohoto svazku.

Házení svatební kytice

Dalším krásný zvykem je házení svatební kytice, možná je trochu škoda, že kytici si pak nemůže nevěsta nechat, ale na druhou stranu udělá alespoň radost někomu jinému, každý totiž ví, že kdo chytne svatební kytici nevěsty, do roka a do dne se vdá také. Krásným zvykem je rovněž vypouštění svatebních holubů jako symbolu čistoty a věčné lásky.

Svatební hry

Aby na svatbě nevázla zábava, určitě je důležité předem naplánovat hry, kterých se mohou svatební hosté zúčastnit. Zajímavou možností je svatební tombola. A jak tedy udělat ze svatební tomboly zároveň i svatební hru. Stačí sestavit seznam výher, ale tak aby na první pohled neprozrazoval, co je obsahem výhry, například můžete jako jednu z cen použít láhev Bechorovky nebo jiný bylinný likér a nazvat cenu, jako tajemenou směs bylin. Nebo pojmenovat jednu z cen zábava pro dlouhé zimní večery a víteži předat balíček s hráchem a čočkou, tím určitě všechny dostanete. Navíc s láhví Becherovky si určitě užijí zábavu i po svatbě.

Svatební strom

Neméně hezkým způsobem, jak zabavit hosty, je svatební strom. Můžete si ho užít hned v několika podobách. Je možné si koupit šablonu na papíře nebo na plátně a pak jména vepisovat, nebo si pořídit barevná tiskátka a inkoust a zdobit strom otisky prstů svatebčanů a rázítky. Budete tak mít památku na celý život a nikdy nezapomenete, kdo všechno s Vámi tento krásný den prožil. Svatební strom je možné i darovat jako svatební dar.

Svatební proslov

Další důležitou součástí každí svatby jsou proslovy, někdy mají nádech nostalgičnosti, někdy rozesmějí všechny přítomné a někdy z nich jde i mráz po zádech. Na žádné svatbě by nikdy neměl chybět proslov otce nevěsty. Každý otec, který dáva svou dceru budoucímu zeťi se neubrání směsici pocitů z toho že sice ztrácí dceru ale získává syna a to se většinou promítne do každého proslovu otce nevěsty, a proto tyto chvíle bývají většinou nezapomenutelné.

Svatební asistentky

Svatba je jednou za život. Tedy měla by být. A proto by její organizace neměla být zanedbána a neměla by se podcenit. Na těchto stránkách vám poradíme, jak svatbu zorganizovat co nejlépe. Poradíme vám, jak si vybrat správné místo pro svatbu, jak najít oddávajícího a nebo jak si vybrat svatebního fotografa a dokonalé svatební šaty. Poradíme vám také, jak ušetřit a kde sehnat svatební výzdobu levně. Máme pro vás spoustu dalších tipů a rad.

Kontakt: info@svatebniasistentky.cz